W dniu 27 maja bieżącego roku odbyła się wycieczka  w której uczestniczyły dzieci i młodzież biorąca udział w Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Organizatorem wyjazdu był Urząd Gminy oraz Zarząd Oddziału Gminnego OSP RP w Czudcu. Wycieczka rozpoczęła się zwiedzania  Świątyni Najświętszej Marii Panny z cudownym obrazem. Następnie grupa udała się do znajdującego  się przy Bazylice  Ogrodu Biblijnego, który jest idealnym uzupełnieniem otoczenia Kolegium Jezuickiego, uznanego za perłę architektury barokowej na Podkarpaciu. 
Ogród Biblijny
przy starowiejskiej Bazylice zajmuje ponad hektar. I choć powstaje w XXI wieku przypomina stare, klasztorne czasy. Ma pomagać w wyciszeniu i religijnej refleksji.
Już teraz jest dumą dla jezuitów i idealnym uzupełnieniem Sanktuarium pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, słynącego z cudownego obrazu patronki.
     Ogród ma obrazować historie biblijne w przystępny i oryginalny sposób. Można tu zobaczyć rzeźby z piaskowca, które będą w sumie zdobić ponad 20 scen biblijnych.
Poza Ogrodem Biblijnym powstało tu jeszcze Centrum Obsługi Pielgrzyma,  gdzie dzieci młodzież oraz opiekunowie odpoczęli i skorzystali z oferowanej gastronomii. Następnie wycieczka  udała się do funkcjonującego od roku 1986, Podkarpackiego Muzeum Pożarnictwa. Muzeum jest placówką o charakterze społecznym i ponadregionalnym, działająca przy miejscowej Ochotniczej Straży Pożeranej. Mieści się w Domu Strażaka przy drodze krajowej Rzeszów - Sanok, w bezpośrednim sąsiedztwie Jezuickiego  sanktuarium. W salach wystawowych zgromadzonych jest około 300 eksponatów sprzętu, urządzeń i narzędzi gaśniczych, około 1000 archiwaliów pożarniczych i ponad 150 eksponatów kultury ludowej. Do najciekawszych pożarniczych należą: pierwszy po II wojnie światowej samochód gaśniczy, wykonany we Wrocławiu (1950) na podwoziu samochodu ciężarowego „Dodge”; jeden z pierwszych krajowych samochodów gaśniczych „Star N71”, wykonany na podwoziu krajowego samochodu Star A 20, produkcji Sanockiej Fabryki Wagonów w Sanoku (1952), samochodowa przyczepka strażacka „P81” do przewozu motopompy i sprzętu towarzyszącego, produkcji Sanockiej Fabryki Wagonów w Sanoku (1953); konny wóz strażacki z sikawką ręczną, produkcji „Unii Strażackiej we Lwowie” (1928);ciągniony przez trzech strażaków wózek strażacki na żelaznych kołach z sikawką ręczną z okresu zaboru austriackiego, do przewozu w trudnych warunkach drogowych.
      Po zwiedzaniu muzeum przyszedł czas powrotu, chociaż to nie był jeszcze koniec wycieczki. W drodze powrotnej jednostka OSP Wyżne w Domu Strażaka zorganizowała poczęstunek dla wszystkich uczestników, którzy zagrali jeszcze w „piłkarzyki” oraz  tenisa stołowego.


Ze strażackim pozdrowieniem!
  B. Kidacka -Milewska