Informujemy, że na terenie Gminy Czudec, przy drodze powiatowej Czudec – Niechobrz, poniżej starej wiertni, stwierdzono występowanie najprawdopodobniej barszczu Sosnowskiego.

Gmina w chwili obecnej podejmuje działania w celu likwidacji zagrożenia.

Jeżeli zauważyłeś na terenie gminy barszcz Sosnowskiego nie usuwaj roślin samodzielnie. Zgłoś miejsce występowania podejrzanej rośliny do Urzędu Gminy.

Centrala

tel. 17 71 72 100

Referat Ochrony Środowiska

tel. 17 71 72 150

 

Jak rozpoznać Barszcz Sosnowskiego?

Barszcze kaukaskie tj. barszcz Sosnowskiego oraz barszcz olbrzymi (Mantegazziego) są inwazyjnymi gatunkami obcymi, zawierającymi substancje toksyczne, niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt.

Zawarte w wodnistym soku oraz w wydzielinie włosków gruczołowych furanokumaryny stanowią zagrożenie dla zdrowia ludzi. Związki te w kontakcie ze skórą i w obecności światła słonecznego, w szczególności ultrafioletowego, powodują oparzenia II i III stopnia.

W Polsce występuje kilka gatunków rodzimych, podobnych do barszczy kaukaskich niestwarzających jednak zagrożenia m.in. barszcz zwyczajny, dzięgiel leśny, arcydzięgiel litwor.

Co wyróżnia barszcze kaukaskie?

Wysokość – w czasie kwitnienia może dochodzić do 2 - 3 metrów i więcej.

Liście – bardzo duże, tworzące rozety, mogą osiągać powierzchnię 1,5 m2. Z wierzchu nagie, od spodu na nerwach słabo owłosione.

Łodyga (pęd kwiatowy) – okrągła, bruzdowana, słabo owłosiona, pusta w środku. Na powierzchni posiada charakterystyczne fioletowe plamki. U podstawy osiąga średnicę około 5-12 cm.

Kwiaty – drobne, białe, zebrane w baldachy o średnicy nawet do 60-80 cm. Kwitnie od czerwca do przełomu lipca i sierpnia.