Na to pytanie nikt nie jest w stanie jednoznacznie odpowiedzieć. Sprawa ciągnie się od kilkudziesięciu lat, ale tempa nabrała w 2009 r.  Wtedy to został wybudowany odcinek chodnika
w miejscowości Wyżne - na podstawie porozumienia, które mówiło, że gmina wykona projekt,
a Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad chodnik. Ponieważ zadanie to zostało wykonane bardzo sprawnie – gmina, po uzgodnieniu z GDDKiA o/w Rzeszowie wykonała projekt budowy chodnika w miejscowości Babica za kwotę prawie 100 000 złotych. I tu zaczęły się schody, ponieważ zarządca drogi czyli GDDKiA w Warszawie oświadczył, że inwestycja ta znajduje się na bardzo odległym miejscu w skali kraju, a ilość wykonywanych chodników zależy od wysokości środków przekazywanych przez ministerstwo. W związku z tym 6 marca 2014 r. odbyło się spotkanie w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju, w którym uczestniczyli ze strony Ministerstwa – Wiceminister Zbigniew Rynasiewicz, ze strony GDDKiA – Zastępca Dyrektora Generalnego – Andrzej Maciejewski, natomiast gminę Czudec reprezentowali: Przewodniczący Rady Powiatu – Marek Jurzysta, Wójt Gminy – Stanisław Gierlak oraz Radny miejscowości Babica - Stanisław Kołodziej. Wszyscy uczestnicy spotkania uznali, że budowa chodnika jest bardzo potrzebna, jednak nie znalazło to przełożenia na dalsze działania. W związku z tym, zniecierpliwieni mieszkańcy Babicy zorganizowali protest – blokując drogę krajową w dniu 31 maja, a następnie 4 lipca 2014 r., zaś samorząd gminy wystosował pismo do podkarpackich posłów z prośbą o interwencję i pomoc
w tej sprawie. Odpowiedzi przesłane do gminy i biur poselskich z Ministerstwa i z GDDKiA potwierdzały pilną potrzebę budowy chodnika, jednak ostatecznej decyzji wciąż nie było ze względu na brak środków. Wspomnieć należy, że wszystkie potrzebne dokumenty do realizacji inwestycji zarówno ze strony Gminy jak i GDDKiA oddział w Rzeszowie zostały przygotowane.
Aby wykorzystać wszystkie możliwości - jeszcze raz poprosiłem o spotkanie z Generalnym Dyrektorem Dróg Krajowych i Autostrad w Warszawie.
Z przykrością muszę stwierdzić, że Pani Dyrektor nie znalazła na to czasu i spotkanie odbyło się 
w dniu 2 lutego br., ale z osobami, które nie mają wpływu na finansowanie inwestycji.
Jeżeli w najbliższym czasie nie zapadnie decyzja o budowie chodnika, to mieszkańcy Babicy
w dniu 27 marca zorganizują kolejną blokadę drogi i nie ustąpią aż do skutku, ponieważ tylko zdecydowane działania mogą sprawić, że decydenci w Warszawie podejmą oczekiwane przez nich decyzje.

Opr. Stanisław Gierlak