Zasłużony dla Gminy Czudec
W dniu 26 maja 2023 r. podczas LV sesji Rady Gminy Czudec odbyła się uroczystość wręczenia medalu „Zasłużony dla Gminy Czudec” dla Pana Stanisława Gierlaka. Odznaczenie to zostały przyznane decyzją Kapituły Rady Gminy, w uznaniu za wybitne zasługi w dziedzinie kultury i promocji gminy oraz całokształt działalności społecznej i samorządowej. Poniżej przedstawiamy sylwetkę nagrodzonego:
Pan Stanisław Gierlak jest aktywnym działaczem społecznym oraz wieloletnim samorządowcem. Urodził się 12 sierpnia 1955 r. w Nowej Wsi, gdzie uczęszczał do szkoły podstawowej, a po jej ukończeniu podjął naukę w szkole średniej –
w Technikum Samochodowym w Rzeszowie. Pracę zawodową rozpoczął 01.08.1975 r. jako stażysta w Spółdzielni Kółek Rolniczych w Nowej Wsi, a następnie został nauczycielem w Szkole Podstawowej nr 1 w Pstrągowej. W okresie od 26.04.1976 r. do 09.08.1977 r. odbył zasadniczą służbę wojskową, a po jej zakończeniu podjął pracę w Rzeszowskich Zakładach Naprawy Samochodów skąd został zwolniony z przyczyn politycznych (za działalność solidarnościową). Po utracie pracy założył własną działalność gospodarczą, którą prowadził przez kolejne 16 lat. W 1998 r. został radnym, a 29 grudnia tego samego roku, uchwałą Rady Gminy, powołano go na Zastępcę Wójta Gminy Czudec. W wyborach samorządowych 10 listopada 2002 r. został wybrany na Wójta Gminy Czudec i funkcję tą sprawował nieprzerwanie do 21 listopada 2018 r. Po zakończeniu pracy w samorządzie Gminy Czudec wystartował w wyborach do Rady Powiatu Strzyżowskiego. Wyniki wyborów potwierdziły fakt, że cieszy się on ogromnym szacunkiem i wysokim zaufaniem wśród społeczności lokalnej. W samorządzie powiatowym objął funkcję Członka Zarządu i nadal aktywnie działa na rzecz poprawy warunków życia mieszkańców gminy Czudec. Łącznie Pan Stanisław Gierlak legitymuje się ponad 40 letnim stażem pracy zawodowej, oraz 25-letnim doświadczeniem w pracy samorządowej.
Bardzo ważnym aspektem działalności Pana Stanisława Gierlaka zawsze była praca społeczna – jeszcze zanim rozpoczął pracę w samorządzie gminy Czudec aktywnie angażował się sprawy społeczne. Czynnie uczestniczył w komitecie gazyfikacji wsi, budowy lokalnego ujęcia wody, budowy szkoły i kościoła w Nowej Wsi oraz współorganizował różnorodne wydarzenia.
Troska o poprawę warunków życia mieszkańców gminy towarzyszyła mu również w całej pracy zawodowej. Wśród największych jego osiągnięć w samorządzie można wymienić m.in.:
- budowę sieci kanalizacji sanitarnej w miejscowościach: Babica, Czudec, Przedmieście Czudeckie i Wyżne (rozpoczęci budowy w Zaborowie),
- modernizację oczyszczalni ścieków w Przedmieściu Czudeckim,
- wybudowanie sieci wodociągowej w miejscowościach: Czudec, Przedmieście Czudeckie i Wyżne, Nowa Wieś, Pstrągowa Wola i Pstrągowa (rozpoczęcie budowy w Zaborowie),
- budowę gminnego ujęcia oraz stacji uzdatniania wody w miejscowości Nowa Wieś,
- budowę Gimnazjum w Czudcu, budowę i modernizację sal gimnastycznych przy wszystkich szkołach na terenie Gminy, a także modernizację placówek oświatowych w tym rozbudowę Przedszkola Publicznego w Czudcu,
- budowę Gminnej Sieci Komputerowej, z której korzystają bezpłatnie mieszkańcy Gminy Czudec (działania te zostały zauważone przez Polską Fundację im. Roberta Schumana, która w 2006 roku wyróżniła Gminę Czudec przyznając Polską Nagrodę Europejską w uznaniu wzorowego wykorzystania środków finansowych Unii Europejskiej),
- budowę i modernizację dróg gminnych, wybudowanie chodników przy drogach krajowych, wojewódzkich i powiatowych, a także budowę nowych punktów oświetleniowych na terenie Gminy Czudec,
- budowę ośrodka rekreacyjno – sportowego w Czudcu,
- przeprowadzenie remontów domów ludowych, strażnic oraz doposażenie OSP w nowoczesny sprzęt w tym samochody pożarniczo – gaśniczych.
Podczas ostatniej kadencji na stanowisku Wójta Gminy Czudec podjął się trudnego zadania – przeprowadzenia rewitalizacji miejscowości Czudec. Jej efektem była modernizacja czudeckiego rynku oraz budowa nowej siedziby OSP i Ośrodka Kultury. Działania te doprowadziły nie tylko do poprawy estetyki miejscowości, dzięki której Czudec nabrał blasku, a rynek odzyskał dawną funkcjonalność, ale przeprowadzona rewitalizacja pozwoliła także na stworzone warunków do znacznego poszerzenia oferty kulturalno-oświatowej gminy. Dziś czudecki rynek jest miejscem wielu ciekawych wydarzeń – odbywają się tu koncerty, targi i kiermasze, jarmarki oraz imprezy sportowe, które cieszą się dużym zainteresowaniem zarówno lokalnej społeczności jak i licznych gości spoza terenu naszej gminy.
Pan Stanisław Gierlak w swojej pracy skupiał się przede wszystkim na poprawie warunków życia mieszkańców, ale nie zapominał również o potrzebach osób starszych i niepełnosprawnych. Wyrazem tego było m.in. utworzenie z jego inicjatywy w 2006 r. Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowej Wsi, który jest chlubą naszej gminy. Na szczególną uwagę zasługuje również jego działalność w zakresie współpracy z organizacjami oraz stowarzyszeniami funkcjonującymi na terenie gminy. Zawsze otaczał je życzliwością, dbał o rozwój sportu i turystyki oraz wspierał funkcjonowanie gminnych klubów sportowych. Na podkreślenie zasługują również jego zasługi dla kultury i promocji gminy Czudec. Do rozsławienia naszej gminy przyczyniła się m.in. budowa pierwszej w Polsce Gminnej Sieci Komputerowej zapewniającej bezpłatny dostęp do Internetu dla mieszkańców gminy. Sławę gminie Czudec przynosiło również organizowane prze 10 lat Misterium Męki Pańskiej w Babicy, w którego przygotowanie Pan Stanisław Gierlak angażował się osobiście. Misterium to gromadziło widzów nie tylko z terenu gminy Czudec, ale z całego województwa.
Podczas wieloletniej pracy w samorządzie Gminy Czudec Pan Stanisław Gierlak z ogromnym zaangażowaniem wykonywał swoje obowiązki - często kosztem własnego życia prywatnego. Wykonywaną przez siebie pracę traktował zawsze jako służbę. W codziennej pracy był wymagający wobec pracowników, ale przede wszystkim wobec samego siebie wyznaczając odważne cele i skutecznie je realizując. Dziś, mimo zakończenia pracy w samorządzie gminy Czudec nadal aktywnie udziela się społecznie m.in. jako radny powiatu strzyżowskiego, członek Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Czudeckiej i Lokalnej Grupy Działania „CK Podkarpacie” oraz jako honorowy członek OSP.
Jego działalność samorządowa, społeczna i kulturalno-oświatowa była wielokrotnie doceniana czego dowodem są liczne odznaczenia, wśród których znajdują się m.in.: Medal Złoty za Długoletnią Służbę, Brązowa Odznaka Zasłużony Dla Ochrony Przeciwpożarowej, Srebrny i Złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa, Odznaka Zasłużonego Działacza LZS za zasługi dla rozwoju kultury fizycznej
i turystyki na wsi, Odznaka Honorowa Podkarpackiej Izby Rolniczej, Srebrna Odznaka Podkarpackiego ZPN, Medal Za Zasługi dla Rozwoju Wędkarstwa.
Wyżej opisana, bogata działalność społeczna i kulturalna Pana Stanisława Gierlaka jego dbałość o oświatę i kulturę, o rozwój infrastruktury gminnej, a także działalność promująca naszą gminę została doceniona przez Kapitułę Rady Gminy, która podjęła decyzję o przyznaniu mu tytułu „Zasłużony dla Gminy Czudec”.
Serdecznie gratuluję przyznanego wyróżnienia. Życzę wszelkiej pomyślności, nieustającego zapału do dalszej pracy społecznej oraz długich lat w zdrowiu i spokoju!
Andrzej Ślipski
Wójt Gminy Czudec