Pan Marian Złotek jest emerytowanym nauczycielem dyplomowanym historii, aktywnym działaczem społecznym, publicystą oraz wieloletnim samorządowcem.

 

Urodził się 25 maja 1952 r. w Pstrągowej. Od dziecka pasjonował się historią i kulturą lokalną. Początkową naukę pobierał w Szkole Podstawowej nr 1 w Pstrągowej, następnie uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego w Czudcu.  W 1976 r. ukończył studia magisterskie na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie na Wydziale Filozoficzno – Historycznym, kierunek: historia. Ze względu na rodzinne tradycje był związany z ruchem ludowym. Pracę zawodową rozpoczął w listopadzie 1976 r. w Wojewódzkim Komitecie Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego w Rzeszowie. Pracował tam do sierpnia 1978 r. z przerwą na roczną służbę w Szkole Oficerów Rezerwy, gdzie został nominowany do stopnia podporucznika. Następnie po odbyciu ćwiczeń wojskowych, w latach 1979 – 1982 został awansowany do stopnia porucznika. W tej randze pełnił funkcję dowódcy Plutonu, a następnie dowódcy I Kompanii na kolejnych ćwiczeniach.

Od 1 września 1978 r. podjął pracę nauczyciela historii w Szkole Podstawowej w Czudcu. Był także zatrudniony w innych placówkach, m.in. w latach 1979 – 1981 w Szkole Podstawowej w Pstrągowej, w latach 1978 – 1979 i 1991 – 1992 w Zasadniczej Szkole Zawodowej „Instal” w Czudcu. W kolejnych latach tj. 1982 - 1986 zawodowo był związany z Liceum Ogólnokształcącym w Czudcu, a następnie Zespołem Szkół w Czudcu. Po przeprowadzonej reformie oświaty od 1 września 1999 r. został przeniesiony do Publicznego Gimnazjum im. Św. Kingi w Czudcu, gdzie pracował jako nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie. Z dniem 31 sierpnia 2014 r. przeszedł na emeryturę, jednak jego aktywność nie zakończyła się wraz z pracą zawodową – wręcz przeciwnie, ze zdwojoną siłą zaangażował się w działalność społeczną, publicystyczną i kulturalno – oświatową na rzecz lokalnej społeczności.

 

Pan Marian Złotek jest uznanym, emerytowanym pedagogiem, historykiem i regionalistą - wielkim pasjonatem historii lokalnej, a także aktywnym działaczem społecznym. Wynikiem jego zainteresowań oraz aktywnych poszukiwań „śladów przeszłości” są wydawnictwa książkowe, których Pan Marian Złotek jest autorem lub współautorem. Do najważniejszych należy zaliczyć następujące publikacje:

  1.  XL lat Liceum Ogólnokształcącego w Czudcu (wyd. 1985 r., w formie broszury) oraz znacznie uzupełniona i poprawiona w stosunku do poprzedniczki pozycja książkowa pt.: Pięćdziesiąt lat Liceum Ogólnokształcącego w Czudcu (wyd. 1995 r.) związane z obchodami odpowiednio 40 -, oraz 50 – lecia Liceum Ogólnokształcącego w Czudcu;
  2. Czudec – dziedzictwo wiary” – monografia opisująca historię czudeckiej parafii oraz dzieje kultu cudownego obrazu Matki Bożej Łaskawej (współautor, wyd. 2002 r.);
  3. Śpiewnik z rodzinnych stron” – pozycja wydawnicza zawierająca zebrane pieśni ludowe oraz przyśpiewki z terenu Gminy Czudec oraz Ziemi Strzyżowskiej (wyd. 2008 r.);
  4. Pstrągowa – nasza mała ojczyzna– monografia historyczna opisująca dzieje rodzinnej wsi (współautor, wyd. I z 2004 r. oraz uzupełnione wyd. II z 2009 r.);
  5. Na tej ziemi – szkolnictwo licealne i zawodowe w Czudcu – monografia opisująca historię szkolnictwa średniego na terenie Gminy Czudec (współautor, wyd. 2015 r.);
  6.  200 lat Szkoły Podstawowej w Czudcu – książka jubileuszowa wydana na 200 – lecie Szkoły Podstawowej w Czudcu (współautor, wyd. 2018 r.).

 

Pan Marian Złotek był jednym z inicjatorów powołania Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Czudeckiej i wydawanej od marca 1999 r. przez to stowarzyszenie (wspólnie z samorządem gminnym w Czudcu) gazety lokalnej pn. „Kwartalnik Czudecki”. W „Kwartalniku Czudeckim” publikował wielokrotnie artykuły o treści historycznej i społecznej, związane przede wszystkim z zachowaniem i utrwaleniem dziedzictwa kulturalnego Ziemi Czudeckiej. Był osobiście zaangażowany, zwłaszcza poprzez członkostwo w Radzie Duszpasterskiej przy Parafii pw. Św. Trójcy w Czudcu w latach 1995 – 2010, w generalny remont zabytkowej czudeckiej świątyni. Obecnie Kościół w Czudcu jest w pełni odrestaurowany i służy mieszkańcom jako Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej.

W okresie swojej aktywności zawodowej Pan Marian Złotek był nie tylko cenionym historykiem, ale także wychowawcą wielu pokoleń czudeckiej młodzieży, z którą zawsze potrafił znaleźć „wspólny  język”. Był jednym z inicjatorów odzyskania w 1990 roku sztandaru szkoły od Muzeum Regionalnego w Rzeszowie, wieloletnim opiekunem szkolnych pocztów sztandarowych oraz samorządu uczniowskiego. Podopieczni Pana Mariana Złotka osiągali sukcesy jako laureaci i finaliści olimpiady historycznej (w ciągu całej pracy dydaktycznej było ich ok. 20).

Pan Marian Złotek to również uznany i ceniony samorządowiec posiadający bardzo duże zaufanie społeczne. Dowodem tego jest jego praca w strukturach gminnych, a następnie powiatowych. W latach 1984 - 1988 i 1988 - 1990 tj. przez okres dwóch kadencji był Radnym Gminnej Rady Narodowej w Czudcu. W pierwszej kadencji pełnił funkcję Przewodniczącego Komisji Kultury i Oświaty, a w drugiej został wybrany Przewodniczącym Gminnej Rady Narodowej, pokonując w głosowaniu przewidzianego do tej funkcji przedstawiciela PZPR. W latach 1988 - 1990 byłem również radnym Wojewódzkiej Rady Narodowej w Rzeszowie. W kadencji 1990 – 1994 wybrano go jako społecznego członka Komisji Budżetowej Rady Gminy w Czudcu (mimo, że nie kandydował w wyborach). Pełnił również funkcję radnego Gminy Czudec w kadencjach: 1994 – 1998 oraz 1998 – 2002.  Od 2002 r. Pan Marian Złotek związany jest z samorzadem powiatowym w Strzyżowie, gdzie w II kadencji w latach 2002 - 2006 był radnym Rady Powiatu, a w kolejnych kadencjach tj. w latach 2006 - 2010 i 2010 - 2018 pełnił funkcję członka Zarządu Powiatu. Również w kadencji 2018 - 2023 został radnym Rady Powiatu Strzyżwskiego i pełni funkcję Przewodniczącego Komisji Infrastruktury, Rolnictwa i Ochrony Środowiska.

 

Pan Marian Złotek w swojej pracy powiatowej zaangażowany jest przede wszystkim w sprawy szkolnictwa i kultury, a także ochrony zdrowia. Jego nieodzowną cechą jest szczególna dbałość i osobiste zaangażowanie w wyszukowanie, promowanie i docenianie lokalnych twórców i działaczy na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego lokalnych społeczności. Ich dzialaność jest prezentowana i doceniana na corocznych „Sejmikach Kultury Powiatu Strzyżowskiego”, w których organizację Pan Marian Złotek zawsze jest osobiście mocno zaangażowany. Za swoją aktywną, wieloletnią działalnośc społeczno – kulturalną w 2014 roku został odznaczony przez Prezydenta RP Srebrnym Krzyżem Zasługi.

 

Zauważyć również należy, że Pan Marian Złotek, od wielu lat aktywnie współpracuje z władzami Gminy Czudec i władzami Powiatu Strzyżowskiego, z Ośrodkiem Kultury w Czudcu, Biblioteką Publiczną oraz placówkami oświatowymi na terenie Gminy Czudec.

 

Wyżej opisana, bogata działalność społeczna i kulturalna Pana Mariana Złotka, dbałość o oświatę i kulturę, oraz działalność promująca gminę została doceniona przez Kapitułę Rady Gminy, która przyznała mu tytuł: „Zasłużony dla Gminy Czudec”. Odznaczenie to zostało wręczone w dniu 30 maja 2022 r. podczas XLII sesji Rady Gminy Czudec.