Informacje dla rolników – ptasia grypa
W związku z wystąpieniem na terenie województwa podkarpackiego przypadków zakażeń wysoce zjadliwym wirusem grypy ptaków A(H5N8) informujemy hodowców drobiu o zasadach postępowania.
Główna przyczyną rozprzestrzeniania się wirusa A(H5N8) są zarażone dzikie ptaki. Wirus nie jest groźny dla ludzi, ale może być przez człowieka przenoszony na ptactwo domowe i inne zwierzęta.
Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 4 kwietnia 2017 r. złagodziło dotychczasowe przepisy w sprawie utrzymania drobiu, zniosło nakaz utrzymywania kur wewnątrz budynków, utrzymało jednak wysoki poziom bioasekuracji.
W celu uniknięcia zarażenia należy:
- utrzymywać drób w sposób ograniczający jego kontakt z dzikimi ptakami
- utrzymywać drób w sposób wykluczający jego dostęp do zbiorników wodnych, do których dostęp mają dzikie ptaki
- zabezpieczyć paszę przed dostępem dzikich zwierząt
- karmienie i pojenie ptaków powinno odbywać się w sposób zabezpieczający paszę i wodę przed dostępem dzikich ptaków i ich odchodami
- stosować odzież i obuwie ochronne, a po każdym kontakcie z ptakami umyć ręce wodą z mydłem
- stosować maty dezynfekcyjne przy wejściu i wyjściu z budynków, w których utrzymywany jest drób
Posiadacz drobiu zobowiązany jest również powiadomić organy Inspekcji Weterynaryjnej w przypadku wystąpienia u drobiu takich objawów jak: zwiększona śmiertelność, znaczny spadek pobierania paszy i wody, drgawki, paraliż nóg lub skrzydeł, skręt szyi, biegunki, duszności, nagły spadek nieśności itp.
Za brak stosowania zasad bioasekuracji nakładane będą kary finansowe.