24 października obchodzono Światowy Dzień Walki z Otyłością. Dzień ten to dobry moment, aby zwrócić uwagę na jedno z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych współczesnego świata. Otyłość to nie tylko problem estetyczny, lecz przede wszystkim poważna choroba, która ma ogromny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne milionów ludzi.
Prognozy są alarmujące
Według Głównego Urzędu Statystycznego w 2019 roku w Polsce aż 56,6% osób powyżej 15. roku życia miało nadwagę lub otyłość (z czego 18,5% otyłość).
Do 2035 roku liczba otyłych dorosłych mężczyzn w Polsce może wzrosnąć do 35%, a kobiet do 25%.
Nieleczona choroba prowadzi do wielu powikłań, w tym m.in. nadciśnienia tętniczego, bezdechu sennego, zwyrodnienia kolan, stłuszczenia wątroby. Koszty ich leczenia w Polsce wyniosły w 2023 roku ponad 3,8 miliarda złotych.
Zrozumienie zamiast oceniania
Choroba otyłościowa ma także ogromny wpływ na psychikę i samopoczucie osób, które na nią cierpią. Osoby zmagające się z otyłością często doświadczają stygmatyzacji, co może prowadzić do obniżonej samooceny, depresji i izolacji społecznej. Negatywne nastawienie do otyłości jest wzmacniane przez społeczne przekonanie, że otyłość rozwija się z powodu braku silnej woli, lenistwa i problemów emocjonalnych.
„Ta choroba ma bardzo charakterystyczny objaw - nadmierna masa ciała. W związku z czym, na osobę chorującą na otyłość patrzymy przez perspektywę jej wyglądu. W ogóle nie wnikamy w mechanizmy, które prowadzą do rozwoju tej choroby.” - podkreśla prof. dr hab. n. med. Mariusz Wyleżoł w najnowszym filmie wyprodukowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Nowy film NFZ
W najnowszym filmie z cyklu Zdrowie na pierwszym planie, prof. dr hab. n. med. Mariusz Wyleżoł, chirurg i bariatra, wyjaśnia m.in.:
− Czym jest otyłość i dlaczego jest chorobą.
− Jakie są mechanizmy jej powstawania.
− Najczęstsze powikłania wynikające z otyłości.
− Gdzie zgłosić się po pomoc.
− Jakie są psychospołeczne aspekty otyłości.
Zobacz film: Styl życia czy choroba? Poznaj prawdę o otyłości!
Więcej danych, dotyczących otyłości znajdziecie Państwo w raporcie Narodowego Funduszu Zdrowia: