Dbanie o zdrowie jest oznaką męskości!

Listopad w kalendarzu zdrowia jest miesiącem dbania o „męskie sprawy”. Co znaczy Movember? Czy też spolszczona wersja Wąsopad? Profilaktyka jest bardzo ważna. W nagłaśnianie akcji oraz zachęcanie do badań od wielu lat włącza się Narodowy Fundusz Zdrowia, wiele osób publicznych, organizacji, stowarzyszeń. Dzięki profilaktyce dbamy nie tylko o własne zdrowie, ale i naszych najbliższych.

Na całym świecie listopad uznawany jest za miesiąc profilaktyki nowotworów męskich, czyli tych zajmujących męskie narządy płciowe. Akcja ma na celu przełamywanie tabu i stereotypów oraz zachęca do przeprowadzania badań diagnostycznych, profilaktyki przeciwnowotworowej.

Czy wiesz, że:

  • Wśród chorób nowotworowych występujących u mężczyzn, aż 1/4 wszystkich nowotworów to nowotwory układu moczowo-płciowego.
  • Jedynie 1/3 mężczyzn w wieku powyżej 35 lat była kiedykolwiek u urologa. Po 55 roku życia ten odsetek rośnie, ale nadal 61 proc. panów deklaruje, że nigdy nie było u urologa.
  • Blisko 2/3 kobiet uważa urologa za najważniejszego specjalistę dla zdrowia mężczyzny. Mężczyźni zaś częściej wskazują na kardiologa (43 proc.).
  • Według najnowszych danych Krajowego Rejestru Nowotworów w 2020 r. nowotwory, które najczęściej występowały wśród mężczyzn w Polsce to rak prostaty, rak płuca i rak jelita grubego.
  • Jak wynika z raportu „Nowotwory złośliwe w Polsce" z 2021 roku, średnio 48 mężczyzn każdego dnia dowiaduje się, że ma raka prostaty. Ten nowotwór stanowi już ok. 20 proc. wszystkich rozpoznanych nowotworów złośliwych. Oznacza to, że co piąty mężczyzna zmagający się z chorobą onkologiczną, choruje na raka prostaty.
  • Rak prostaty zajmuje 3. miejsce wśród zgonów z powodu nowotworów złośliwych u mężczyzn.



Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami na stronie internetowej NFZ:
https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/poradnik-pacjenta-profilaktyka-to-meska-sprawa,8504.html