"Bogu na chwałę, ludziom na pożytek!"
145 lecie OSP w Czudcu


Gminne Obchody Dnia Strażaka 2023
 

W sobotę 6 maja 2023 r. Ochotnicza Straż Pożarna w Czudcu świętowała 145 - lecie powstania jednostki oraz przekazanie druhom OSP nowego lekkiego samochodu pożarniczego. Uroczystość połączona była z Gminnymi Obchodami Dnia Strażaka.

W uroczystościach uczestniczyli: poseł na Sejm RP Pan Zbigniew Chmielowiec przewodniczący parlamentarnego zespołu strażaków, posłanka Pani Krystyna Skowrońska wiceprzewodnicząca parlamentarnego zespołu strażaków, Pan Paweł Ciszczoń  - dyrektor biura posła Krzysztofa Sobolewskiego, Zastępca Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Janusz Jabłoński, Kapelan Krajowy Strażaków ksiądz st. bryg. Jan Krynicki, Kapelan Powiatowy Strażaków ksiądz prałat Bogusław Bogaczewicz, Kapelan Gminny Strażaków ks. ZbigniewPałka, Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Strzyżowie st. brygPaweł Stokłosa, Wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej druh Bogdan Cioch, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej dh Łukasz Gątarski, Zarząd Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej z Sekretarzem Zarządu Oddziału Gminnego dh Barbarą Kidacką-Milewską, Wójt Gminy Czudec Pan Andrzej Ślipski, Zastępca Wójta Gminy Czudec Pan Jerzy WilkSkarbnik Gminy Czudec Pani Anna Borowiec, Radni Gminy Czudec z Przewodniczącym Panem Sławomirem Szelą na czele, Wicestarosta Powiatu Strzyżowskiego Pan Tomasz Garncarski, Sekretarz Powiatu Strzyżowskiego Pani Celina Bałchan, Przewodnicząca Rady Powiatu Strzyżowskiego Pani Małgorzata Skalska-Nieroda, Dyrektorzy i kierownicy jednostek współpracujących z „OSP Czudec, Sołtysi wsi, lokalni przedsiębiorcy sympatycy OSP Czudec, Prezesi, naczelnicy i poczty sztandarowe z: OSP Czudec, OSP Pstrągowa Dolna, OSP Wyżne, OSP Zaborów i OSP Babica.

Uroczystość rozpoczęła się od zbiórki, po której nastąpił przemarsz pododdziału wraz z pocztami sztandarowymi spod domu strażaka w Czudcu do kościoła parafialnego w Czudcu. Uroczyste świętowanie rozpoczęła msza św. którą w intencji strażaków odprawili księża kapelani strażaków ochotników. Po zakończeniu mszy delegacje, goście i mieszkańcy przemaszerowali na Czudecki Rynek, gdzie odbyły druga część uroczystości.

Oficjalne obchody rozpoczęto od złożenia meldunku przez st. kpt. Marcina Bieszczada Wiceprezesowi Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej druhowi Bogdanowi Cioch. Po meldunku dokonano przeglądu pododdziału, następnie wywieszono flagę państwową i odegrano hymn. Prezes OSP Czudec dh Marek Jurzysta powitał przybyłych gości i dokonał otwarcia uroczystości, po którym dh Józef Iskrzycki (wieloletni naczelnik OSP Czudec i autor monografii o dziejach jednostki) przedstawił w zarysie historię OSP Czudec oraz ludzi którzy zapisali się na kartach tworzenia tej formacji.

„Jednostka OSP Czudec powstała w trudnych czasach zaborów, rok 1878 to data założenia w miasteczku Czudec straży ogniowej, w tym samym roku rada powiatowa w Rzeszowie zezwoliła gminie Czudec na zaciągniecie pożyczki w kwocie 200 zł reńskich na zakup sikawki i innych sprzętów do gaszenia ognia. Następna wzmianka w dokumentach to rok 1882 mówiąca o powstaniu Towarzystwa Ochotnicza Straż Pożarna w miasteczku Czudec. W roku 1884 w dniu 10 listopada władze gminy i miasteczka Czudec zakupiły działkę od Jana i Teresy Kosadorskich, na której wybudowano małą strażnicę. Z powodu działań pierwszej wojny światowej uległy zniszczeniu dokumenty gminy i archiwa strażackie nie można wiec ustalić pierwszych założycieli, ani władz ówczesnej straży pożarnej, której działalność prawie całkowicie zamarła. Dopiero dnia 19 kwietnia 1925 r. Władysław Nowakowski zorganizował Towarzystwo Ochotniczej Straży Pożarnej na statucie Małopolskiego Związku Straży Pożarnych we Lwowie, wybrano wówczas nowy zarząd. W 1933 r. zakupiono sikawkę motorową za kwotę 7 tysięcy złotych, która poświęcono i przeprowadzono pokaz działania na czudeckim rynku. Wybuch II wojny światowej zniweczył plany rozbudowy strażnicy wielu druhów zostało wcielonych do wojska. W roku 1960 13 kwietnia reaktywowano Związek Ochotniczych Straży Pożarnych w tym czasie jednostka OSP Czudec dzięki intensywnym ćwiczeniom i szkoleniom tworzy silną drużynę do zawodów sportowo-pożarniczych w których na zawodach wojewódzkich w Krakowie w 1966 r. zajmują 1 miejsce w Polsce, a na zawodach krajowych 3 miejsce w Polsce. Był to największy sukces osiągnięty przez jednostkę, za co otrzymali samochód gaśniczy GBM Star 25 P , który służył przez 40 lat. W roku 1982 ufundowano sztandar. Władze gminy przekazują budynek i  działkę na wieczyste użytkowanie, rozpoczynają się prace remontowe. Przez gminę zostaje zakupiony samochód terenowy Mercedes 1313.

W 2003 r. odbył się pierwszy jubileusz  125 - lecia powstania OSP Czudec, 19 maja 2004 r. jednostka zostaje wpisana do KSRG, zaczęto gromadzić środki finansowe i zakupiono lekki samochód ratowniczo gaśniczy, który poświecono i przekazano 
5 maja 2007 r. W ostatnich latach bardzo się zmienił się zakres działalności OSP to nie tylko pożary ale i wypadki drogowe ochrona ludności dlatego wymagane jest doposażenie w nowy lepszy sprzęt i ciągłe szkolenie drużyn strażackich. W  2013 r. został ufundowany nowy sztandar, w 2017 r. zarząd OSP podejmuje decyzję o zaprzestaniu remontowania strażnicy, gdyż budynek nie nadawał się do dalszej rozbudowy. W 2018 r. został zakupiony i przekazany średni samochód ratowniczo – gaśniczy Volvo za kwotę ponad 1 milion zł, gdzie gmina sfinansowała 700 tysięcy złotych, a w dniu 11 maja 2021 r. uroczyście poświecono budynek pod nazwą Centrum Bezpieczeństwa Kultury i Integracji Społecznej, w której to mieści się  OSP Czudec. W ubiegłym roku zakupiono lekki samochód ratownictwa technicznego marki Mercedes, który dziś zostanie poświęcony i przekazany jednostce. Na tym można zakończyć krótki rys historyczny, ale my przecież każdego dnia tworzymy nową historię twórzmy ją tak aby pokolenia, które przyjdą po nas nie musiały się za nas wstydzić. Pamiętajmy o słowach wielkiego przywódcy Polski „Naród, który utracił swoją tożsamość jest narodem bez przyszłości” . Więcej szczegółów na temat historii OSP Czudec można znaleźć w lokalnych bibliotekach.” (cyt. z wypowiedzi p. J. Iskrzyckiego)

Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie medali i odznaczeń:

  1. „Brązowa Odznaka Zasłużony Dla Ochrony Przeciwpożarowej” dla druha Kazimierza Jacka zasłużonego strażaka i wieloletniego społecznika -  odznaczenie to nadawane jest przez Ministra Spraw Wewnętrznych
    i Administracji.
  2. Złoty Znak Związku” dla Druha Marka Jurzysty - zasłużonego strażaka
    i społecznika oraz wieloletniego Prezesa OSP Czudec. Odznaczenie nadawane jest przez Prezydium Zarządu Głównego Związku OSP
  3. „Strażacką Gwiazdą Podkarpacia” został odznaczony sztandar OSP Czudec.

Wręczono również Złoty, Srebrny i Brązowy Medal „Za zasługi dla Pożarnictwa”, odznaki „Strażak Wzorowy” oraz odznaki za wysługę lat dla zasłużonych druhów i druhen z jednostki OSP Czudec oraz pozostałych jednostek OSP oraz złote, srebrne i brązowe odznaki Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej OSP Czudec.

W tym uroczystym dniu druh Marek Jurzysta został również odznaczony medalem: „Zasłużony dla Gminy Czudec” za zasługi w dziedzinie kultury i promocji gminy oraz ofiarną działalność społeczną. Wręczenia medalu oraz aktu nadania tytułu dokonali w imieniu kapituły Pan Sławomir Szela – Przewodniczący RG Czudec, Pani Danuta Kutowicz- Radna Gminy oraz Pan Andrzej Ślipski – Wójt Gminy Czudec.

Następnym punktem uroczystości było symboliczne przekazanie kluczyków i dowodu rejestracyjnego do lekkiego samochodu ratowniczo – gaśniczego marki Mercedes. na ręce Naczelnika OSP Czudec Dh Marka Sitka i kierowcy Dh Marcina Moskwy Przekazania dokonali: przez posła Zbigniewa Chmielowca, posłankę Krystynę Skowrońską, Pana Pawła Ciszczonia, st. bryg. Janusza Jabłońskiego, Pana Sławomira Szelę, oraz Wójta Gminy Andrzeja Ślipskiego. Następnie Dh Józef Iskrzycki ze wzruszeniem przekazał ufundowaną przez strażaków emerytów OSP Czudec Figurkę Św. Floriana. Poświęcenia samochodu pożarniczego oraz figurki patrona strażaków dokonał kapelan krajowy strażaków ks. st. bryg. Jan Krynicki.

Po wręczeniu medali, odznaczeń i przekazaniu samochodu głos zabrali zaproszeni goście - przedstawiciele władz związkowych, parlamentarzyści, władze powiatowe
i gminne. Jak na jubileusz przystało, nie zabrakło prezentów. Wójt Gminy Czudec podarował strażakom agregat prądotwórczy. Podczas apelu padło wiele podziękowań i słów uznania za społeczną służbę oraz działalność ratowniczą. Doceniono również chęć wstępowania młodzieży w szeregi OSP, która tak licznie zaprezentowała się na jubileuszu i wytrzymała trudy związane z długimi uroczystościami.

Na zakończenie uroczystości  przy wtórze strażackiej orkiestry dętej z Niebylca odbyła się defilada. Wszyscy zebrani, honorowi goście, poczty sztandarowe z jednostek Osp oraz zaproszeni przedstawiciele zarządu tych jednostek  po zakończeniu części oficjalnej wszyscy udali się na poczęstunek do Sali Centrum Bezpieczeństwa Kultury i Integracji Społecznej. O godz. 20.00 odbył się mini recital Aleksandry Mac uczennicy PSM II stopnia w Rzeszowie, później druhowie OSP  Czudec jak i przedstawiciele pozostałych jednostek OSP z terenu gminy, zaproszeni goście bawili się na zabawie tanecznej.


Słowa podziękowania i uznania należą się wszystkim druhom jak i cywilom, którzy włączyli się w pomoc i organizację tej uroczystości, co było nie lada wyzwaniem logistycznym. Jednostce OSP Czudec życzymy dalszych udanych jubileuszy.

 

Ze strażackim pozdrowieniem!

Sekretarz Zarządu Oddziału Gminnego
ZOSP RP w Czudcu
Druhna Barbara Kidacka-Milewska
 

- GALERIA ZDJĘĆ -